Bariera Mocy

Bariera Mocy (ang. Force Barrier) była techniką, stanowiącą najbardziej podstawową i najbardziej konieczną ochronę dla pojedynkujących się Jedi czy Sithów. Osoba poznająca tę technikę uczyła się wytwarzać niewidoczną tarczę, chroniącą przed wszelkimi atakami z wykorzystaniem Mocy. Bez Bariery, wojownik był narażony na wiele niebezpieczeństw. Nie tylko wystawiał na atak każdy organ swojego ciała, ale również własną broń świetlną, która mogła zostać mu telekinetycznie wyrwana, lub wyłączona. Podobnie sprawa miała się z odczytywaniem intencji pojedynkujących się, które Bariera Mocy skutecznie ukrywała, ograniczając szansę przewidywania swoich wzajemnych ataków.

Łatwo wyobrazić sobie, jak szeroki wachlarz możliwości miał wojownik, którego rywal nie osłonił się taka barierą. Nic nie stało na przeszkodzie, by zaczął go dusić poprzez Moc, czy telekinetycznie rzucać jego ciałem jak szmacianą lalką. Nie postawienie takiej Bariery było równoznaczne z całkowitym odsłonięciem się przeciwnikowi, a więc – przeważnie – ze śmiercią. Oczywiście, jeżeli jeden z pojedynkujących się był kilkukrotnie potężniejszy Mocą, istniała ogromna szansa, że uda mu się przedrzeć przez Barierę i sięgnąć swego bezbronnego przeciwnika.

Utrzymanie takiej Bariery, wymagało od wojownika niezwykłej dozy skupienia i wysiłku, tak samo jak wspomaganie swoich refleksów i siły Mocą, czy odczytywanie intencji wroga. Stanowiło to cześć walki niewidocznej dla postronnych, nieczułych na Moc obserwatorów. To właśnie na tej płaszczyźnie rozgrywało się prawdziwe starcia woli, które częstokroć większy miało wpływ na wynik pojedynku, niż postrzegalne zmysłowo zderzenia ostrzy.

Wiadomo, że technika ta była jedną z pierwszych nauczanych w Akademii na Korribanie w czasach Bractwa Ciemności. Lord Kas’im uważał ją za niezwykle kluczową, i tak już po kilku tygodniach nauki adepci sztuk Sith stawiali taką Barierę instynktownie. Kiedy tylko wkraczali na pojedynkowy ring i dobywali broni, pojawiała się ochronna zasłona. Jest pewnym, że sytuacja przedstawiała się analogicznie w Akademiach Sithów na planecie Umbara i Ryloth, szkolących Skrytobójców Cienia (ang. Shadow Assassin), dlatego założenie, że Zakon Jedi również wplatał tę technikę do procesu uczenia swoich Padawanów, jest bardziej niż racjonalne.