Forma IV: Ataru

Ataru vs. Juyo, kadr z filmu Gwiezdne wojny: Mroczne widmoForma IV: Ataru (czasem zwana Ataro), nazywana jest również Agresją bądź Drogą Jastrzębionietoperza. Stanowi najbardziej akrobatyczną z Siedmiu Form, kładąc nacisk na wspomagane Mocą prędkość, skoki i obroty. Mistrzowie Formy IV wprowadzili do tego stylu wszystkie manewry i działania, w których Moc pozwala im przekroczyć fizyczne ograniczenia istot żywych. Ich pojedynki stanowią zapierające dech w piersiach przedstawienia, pełne skomplikowanych ruchów, podczas których wojownik porusza się tak szybko, że zdaje się być jedynie niewyraźną smugą.

Wspomagane Mocą skoki, pozwalające w trakcie pojedynku szybko docierać w strategicznie lepsze miejsca są typowe dla tej Formy, tak samo jak płynne przechodzenie jednego ruchu w drugi.  W trakcie pojedynku z Darthem Maulem, Obi-Wan, tracąc równowagę po kopnięciu w głowę wykonał salto w tył, dając tym samym przykład charakterystycznego zagrania Formy IV. Innym charakterystycznym manewrem Ataru jest Nalot jastrzębionietoperza (ang. Hawk-Bat Swoop) – błyskawiczny atak wykonany z wyskoku, przeważnie jako otwierający walkę, nim przeciwnik zdoła się zorientować w sytuacji. Stłoczenie ostrzy (ang. Saber Swarm) to natomiast charakterystyczna dla Agresji seria krótkich, szybkich i trudnych do zablokowania ataków wymierzonych w jednego przeciwnika, ze względu na prędkość praktycznie nie do zripostowania nawet dla biegłych użytkowników Makashi.Yoda, Mistrz Formy IV, grafika promocyjna.

Z powodu swej dynamiczności, Ataru jest niezwykle wymagające i wycieńczające. W trakcie pojedynku jego użytkownicy niezwykle szybko opadają z sił. Co więcej, jeżeli wojownik odcięty jest od Mocy, Droga Jastrzębionietoperza staje się praktycznie bezużyteczna. Ze względu na agresywność, Forma ta nadaje się do walki z jednym przeciwnikiem i nienajlepiej sprawdza się w walce z grupą adwersarzy, przy próbach odbijania strzałów w blasterów, a także w ciasnych pomieszczeniach.

Jedi szkoleni w klasycznych formach, takich jak Makashi, uważają Formę IV za śmieszną, pełną niepotrzebnych akrobacji i przesadnie zamaszystych cięć, które jedynie maskują częste odsłonięcia witalnych części ciała.

Mimo tego, wielu potężnych Jedi i Sithów zdecydowało się na Formę IV. Przykładami mogą być Qui-Gon Jinn i – na początku swego szkolenia – Obi-Wan Kenobi. Ponieważ jednak w trakcie ich pojedynku z Darthem Maulem, Ataru było w stanie zaledwie opóźniać zwycięstwo Sitha stosującego Formę VII, nauczony doświadczeniem Kenobi zdecydował się poświęcić dalszy trening szermierczy osiąganiu mistrzostwa w Soresu. Słynnym Mistrzem Drogi Jastrzębionietoperza był Yoda, pewnie i z rozmachem sięgający po Moc, która umożliwiała mu pokonanie fizycznych ułomności by przemieniać się w istne tornado błyskawicznych cięć. Yoda nieczęsto dawał pokazy swoich umiejętności, jednak Archiwa Zakonu posiadały kolekcję ksiąg, które opisywały biegłość szermierczą starego Mistrza. Po stronie Sithów najbardziej znany był Lord Kas’im, który posługując się Ataru w wariancie na dwie bronie, uważany był za najbieglejszego szermierza swoich czasów.