Forma VI: Niman

Rachi Sitra, grafika autorstwa Steve'a Argyle'a z karcianki SW Galaxies TCGForma IV: Niman, zwana jest również Drogą Rankora oraz Równowagą (ang. Moderation). Uśrednia ona cechy pozostałych Form, równoważąc defensywę i ofensywę. Ponieważ wedle Jedi prezentuje harmonię i zaniechanie poszukiwań potęgi, u schyłku Starej Republiki stała się standardem w szermierczym szkoleniu Zakonu.

Nazywana jest formą dyplomatów ze względu na posiadanie dość niskich wymagań treningowych, co pozwala praktykującym ją skupić się na innych aspektach szkolenia – spostrzegawczości, strategiach politycznych i negocjacji. Dawniej młodzi Jedi przeważnie najpierw uczyli się Shii-Cho, po czym poświęcali rok lub dwa na naukę każdej z poszczególnych form, nim ukończyli szkolenie. W tym czasie osoba aspirująca do mistrzostwa w Drodze Rankora przez dziesięć lat skupiała się na nauce tylko jej.

Jako mieszanka Form I, III, IV oraz V nie posiada żadnych konkretnych wad, ale i żadnych wartościowych zalet. Początkowo uważano, że Forma VI jest odpowiednia dla Jedi w Galaktyce, w której przesadnie wyszkolony w technikach walki Jedi nie poradziłby sobie z delikatną polityczną intrygą. Z czasem jednak, wraz ze wzrostem potencjalnych zagrożeń i rosnącym ryzykiem wybuchu wojny, zaczęło się okazywać, że Forma VI nie jest w stanie poradzić sobie z dobrze wyszkolonymi i niezwykle agresywnymi przeciwnikami. Mistrzowie innych Form uważają, że Niman nie jest dostatecznie wymagający, co zdaje się potwierdzać fakt, że wszyscy użytkownicy wałczący nim na Arenie Geonosis zginęli.

Niman posiada dwie charakterystyczne techniki. Pierwszą z nich jest odpychające cięcie (ang. Pushing Slash) polegające na odrzuceniu przeciwnika Mocą zaraz po wykonaniu ataku. Druga, zwana Przyciągnięciem (ang. Draw Closer) wymaga pochwycenia przeciwnika Mocą i pociągnięcia go do siebie, wprost na klingę miecza.

Zdaje się że znajomość Formy VI: Niman (tak jak Formy IV: Ataru) uważane są za pomocne przy uczeniu się dwumieczowego wariantu Jar’Kai lub Niman.