Forma „Zero”

Forma Zero, grafika autorstwa Kevina ShoemakeraChoć nienależąca do Siedmiu Wielkich Form, Forma Zero stanowi bardzo istotny aspekt filozofii Jedi. Sama jej nazwa została stworzona przez Mistrza Yodę i odnosiła się do sposobu działania duroskiego Jedi – Felanila Baaksa, który zawsze szukał pokojowego rozwiązania wszelkich konfliktów. Choć pierwotnie określenie to wywołało wśród członków Zakonu rozbawienie, bardzo szybko Forma Zero, przez niektórych zwana najprawdziwszą formą dzierżenia miecza, stała się nierozerwalna z pojęciem doskonałego Jedi.

Sam Felanil Baaks chętnie nauczał zasad formy zerowej, które w skrócie przedstawiał jako umiejętność noszenia miecza świetlnego bez uruchamiania go.  Uważał, że jeśli Jedi nie potrafi rozwiązywać problemów nie sięgając po broń, powinien rozważyć, czy jest w ogóle godzien ją dzierżyć. Duros nie ukrywał faktu, że wielu innych wojowników, w tym i Padawanów, z pewnością pokonałoby go w trakcie sparingu, zauważał jednak, że umiejętność pokonania innego jest bez znaczenia, jeżeli Jedi nie potrafi wejrzeć w głąb drugiej istoty. Jego zdaniem, najważniejsze to rozumieć, kiedy miecz należy uruchomić, a kiedy należy się od tego powstrzymać. Na tym polegała istota Formy Zero.

Istniały całkiem uzasadnione podejrzenia, że Mistrzyni Fay była użytkownikiem tej formy, gdyż nikt nigdy nie widział, by dobywała miecza, a niektórzy wątpliwi nawet w to, czy kobieta w ogóle go posiadała.

Z oczywistych względów Forma nie cieszyła się powodzeniem poza Zakonem, budząc wśród Mrocznych Jedi i Sithów co najwyżej pogardę.