Kryształy adegańskie

Adegany, grafika autorstwa Chrisa Gossetta i Dave'a Nestelle z komiksu TotJ: RedemptionKryształy adegańskie (ang. Adegan crystals) są chyba najlepiej rozpoznawanymi klejnotami przeznaczonymi do budowy miecza świetlnego. Zakon Jedi używał ich przez tysiące lat, już od początków istnienia Starej Republiki. Adegany wydobywano nie tylko z układu Adegan w systemie Auril, ale również na planecie Halm oraz w pasie asteroid układu Cularim, choć te dwie ostatnie lokacje odkryto dopiero u schyłku Republiki.

Kryształy adegańskie występowały w wielu kolorach oraz pięciu odmianach, różniących się strukturą i właściwościami.

Adegan, grafika pochodzi z gry Knight of the Old RepublicKatracyty (ang. kathracite) były najbardziej pospolite i dostępne. Generowały dużo słabszą klingę, często więc wykorzystywano je w mieczach treningowych młodych Jedi. Niejednokrotnie Mistrzowie sugerowali swym Padawanom, by przez kilka pierwszych lat treningu używali mieczy wyposażonych w katracyty. Pozwalało to na posiadanie w pełni sprawnego miecza i zminimalizowanie ryzyka, że źle wymierzony cios wyrządzi komuś poważne szkody. Podobną siłę i jakość posiadały relacyty (ang. relacite) i dantyty (ang. dantite), choć nie były one aż tak powszechne.

Pontyty, grafika Tonyego Akinsa z komiksu TotJ: Freedon Nadd UprisingKolejną odmianą były mefity (ang. mephite), uważane za swoistą normę, do której przyrównywane są inne kryształy. W czasach Starej Republiki większość mieczy wyposażona była w mefity lub kryształy generujące klingę o mocy mefitom odpowiadającej. Kryształy te były w swej strukturze tak podobne do kryształów z Ilum, że niektórzy ksenogeolodzy pomylili klejnoty z tej mroźnej planety z adeganami.

Pontyt, grafika pochodzi z gry Knight of the Old RepublicOstatni, najrzadszy z adeganów to pontyt (ang. pontite). Ostrze nim wytwarzane było nieznacznie silniejsze od mefitowego, jednak tym, co czyniło go tak wyjątkowym był fakt, że klinga wytworzona z pontytu generowała fale poddźwiękowe, które większość gatunków rozumnych odbiera jako kojące. Pomagało to Rycerzom Jedi pokojowo rozwiązywać wiele sytuacji. Ponadto ostrze, które w zdecydowanej większości mieczy nie wydziela żadnego ciepła, w przypadku pontytów generuje aurę chłodu.