Brezwalt III

W kilka tysięcy lat po tym, jak potomkowie starożytnego zakonu Sithów osiedlili się w przestrzeni Republiki, na 7000 lat przed bitwą o Yavin, pewna młoda szlachcianka, Vjuńska wicehrabina Mireya drogą małżeństwa stała się częścią tapańśkiej szlachty. Świadoma swoich mrocznych korzeni postanowiła stworzyć zakon czułych na Moc rycerzy, zaprzysiężonych by służyć Lordowi i Lady domu MecettiZakon Mecrosa. Członkowie tej organizacji otrzymali wiele przywilejów oraz planetę zwaną Nyssa. W ciągu dwóch wieków urośli w siłę i utworzyli swoje siatki wywiadowcze w całym sektorze.

W czasach tych młoda i przebiegła kobieta, matriarcha Zakonu, Lady Brezwalt III, rozpoczęła działania mające doprowadzić do przejęcia niemal połowy Tapani przez Mecetti. Ta nie czująca strachu arystokratka z rodu Mecetti była biegłą w sztuce Sith przywódczynią Zakonu podczas Wielkiej Wojny Sithów. Słynęła z okrucieństwa i posługiwania się nietypową odmianą broni – floretem świetlnym.

Dojście do władzy i zdobycie ogromnych wpływów w sektorze umożliwił jej fakt, że władcy Tapani, obawiając się o swą niezależność, nie zgadzali się na żadne wsparcie ze strony Republiki i Zakonu Jedi do czasu, gdy było już za późno.

Podczas festiwalu Dnia Tapani, Brezwalt nakazała skrytobójcom Mecrosa przeprowadzenie zamachów na głowy pięciu z ośmiu pozostałych rodów. Przywódcy Domów: Reena, Melissus, Calipsa i Barong zostali wyeliminowani, a ich ziemie wchłonięte jako prowincje rodu Mecetti.  Jedynie członek rodu Pelagia, słynącego z powiązań z dawnymi rodami Jedi, przetrwał zamach.

Chaos i przerażenie opanowały pozostałe cztery rody. Po wielu dyskusjach i kłótniach, Domy Pelagia i Melantha zdecydowały się na wysłanie do Republiki prośby o pomoc – ta jednak nie udzieliła jej, zajęta walką z armią Exara Kuna.

Brezwalt, nie widząc jakiejkolwiek siły, która mogłaby się jej przeciwstawić, kontynuowała swój plan przemienienia całego sektora w Imperium Mecetti. Niespodziewanie dla niej, Cienie – tajni agenci Jedi z rodu Pelagia – postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W przęciągu miesięcy zinfiltrowali właściwie każdy oddział Zakonu Mecrosa, czekając tylko na odpowiedni moment. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Sithów, ci podwójni agenci uaktywnili się, umożliwiając Jedi Republiki zniszczenie wszystkich Sithów. Czasy te zwane są Czystką Dziewięciu Rodów.

W obliczu klęski i groźby unicestwienia, szlachta rodu Mecetti odwróciła się od Brezwalt.

Informacje o tym, czy Brezwalt III została pojmana, czy też stała się ofiarą niekoniecznie poprzedzonej uczciwym procesem egzekucji – nie są znane.