Miecz świetlny o wydłużonej rękojeści

Mroczny Jedi z mieczem o wydłużonej rękojeści, grafika Tommyego Lee EdwardsaMiecz świetlny o wydłużonej rękojeści (ang. long-handle lightsaber), to ciekawy i rzadki wariant broni świetlnej. Różni się on od zwykłego miecza właśnie rękojeścią, która bywa nawet kilkukrotnie dłuższa od klasycznej.

Posługiwanie się nim wymagało zastosowania specjalnego stylu walki, opierającego się na zamaszystych cięciach i płynnych, szybkich obrotach broni wokół własnego ciała – z użyciem rąk, nóg, tułowia czy barków jako punktu podparcia i wyprowadzania cięć pod niespodziewanym kątem. Dodatkową przewagę dawał fakt, że przy tak długiej rękojeści, samą zmianą chwytu można drastycznie skracać i zwiększać zasięg miecza, ułatwiając cięcia lub pchnięcia.

Podobnie jak w przypadku walki piką świetlną, odpowiednie przeszkolenie pozwalało wojownikowi atakować oboma końcami broni.

Zależnie od długości rękojeści, broń ta mogła osiągać wagę nawet do dwóch kilogramów, a jej cena zazwyczaj oscylowała wokół 4,5 tysiąca kredytów.

Najbardziej znanym posiadaczem miecza o wydłużonej rękojeści był Sith z Zakonu Krayta – Darth Nihl. Mistrz Jedi Zao posiadał taki wariant broni, podobnie jak Yarael Poof, choć rękojeść jego miecza była tylko nieznacznie wydłużona.