Perła Krayt

Perła Krayt, grafika z gry Star Wars: Knights of the Old RepublicPerła Krayt (ang. Krayt dragon pearl) to najdroższy skarb planety Tatooine. Zwana również smoczą perłą, stanowi rzadki klejnot powstający w żołądku mięśniowym smoka Krayt. Choć ten olbrzymi gad posiada ostre jak brzytwa zęby, podobnie jak niektóre ptaki polega na mechanicznym rozdrobnieniu pokarmu – połknięte przez bestię kamienie działają jak żarna. Z czasem na skutek tego procesu kamienie coraz bardziej ścierają się i szlifują, stając się niemal idealnie kulistymi.

Te silnie iryzujące klejnoty, które mogą przybrać różne odcienie, występują w rozmiarach od grubości kciuka, po ludzką pieść. Najczęściej spotykane są perły białe, zielone oraz granatowe. Nieco bardziej wartościowa jest czarna odmiana, często posiadająca opalizującą powłokę.

W celu wydobycia perły konieczne jest zabicie smoka. Ponieważ bestia jest wyjątkowo drapieżna i niebezpieczna, niewielu śmiałków decyduje się na walkę. Z tego też względu ceny smoczych pereł sięgają od kilkuset tysięcy kredytów do nawet kilku milionów i często stanowią centralne elementy królewskich ozdób. Wartość wzrasta oczywiście, jeśli perła nie posiada żadnych skaz czy uszkodzeń, które czasem powstają podczas walki ze smokiem. Przeważnie z jego żołądka można wydobyć od trzech do pięciu takich pereł, w przypadku podgatunku Wielkiego Krayta może ich być nawet osiem.

Po odpowiedniej obróbce i szlifowaniu można ich użyć w zastępstwie kryształu miecza świetlnego, zyskując potężną energetycznie klingę. Zakon Jedi nie pochwala jednak polowania na smoki Krayt celem zdobycia ich pereł, uważając to nie tylko za przesadnie niebezpieczne, ale też zagrażające całemu gatunkowi.