Pika świetlna

Gwardzista Cienia z piką świetlną, grafika pochodzi z gry The Force Unleashed.

Pika świetlna, zwana też świetlną lancą, to specyficzny wariant miecza świetlnego, charakteryzujący się niezwykle długą rękojeścią, bardziej przypominając wyglądem konwencjonalną broń drzewcową.

Emiter piki świetlnej wytwarzał ostrze nieco krótsze i szersze od standardowego, które uruchamiał przycisk aktywujący znajdujący się w połowie rękojeści. Była ona wykonana z phriku, stopu odpornego na ciosy świetlnej klingi. Ponieważ przy tak długiej broni, odbijanie strzałów czy parowanie cięć klingą było właściwie niewykonalne, możliwość blokowania ostrza miecza świetlnego drzewcem była niezwykle przydatna.

Odpowiednio przeszkoleni wojownicy, potrafili za pomocą świetlnej piki wykonywać szybkie ataki oboma końcami broni, co dawało im dodatkową przewagę, choć oczywiście atakowanie drzewcem nie różniło się od zadania ciosu zwykłym metalowym kijem.

Ta kosztująca 4000 kredytów, ważąca aż dwa kilogramy broń znajdowała się na wyposażeniu Imperialnej Gwardii Cienia, choć czasem pojedynczy Jedi lub Sithowie decydowali się na jej budowę.

Oszalały Mistrz Jedi Kazdan Paratus posiadał bardzo unikalną broń, którą można zaklasyfikować jako pikę świetlną (choć równie dobrze mógłby to być wariant miecza o wydłużonej rękojeści, bądź niestandardowy miecz świetlny o podwójnym ostrzu). Broń ta posiadała bardzo długą rękojeść i ostrza na obu jej końcach, jedno znacznie krótsze od drugiego.