Kryształ Qixoni

Kryształ Qixoni jest równie rzadki, co potężny. Tysiące lat przed Wojną Domową Jedi został on odnaleziony przez pierwszych wojowników Zakonu na umierającej planecie, której słońce gasło. Nim gwiazda przemieniła się w supernową Jedi zdołali wydobyć tylko garść takich kryształów. W swej epoce, Qixoni były uważane za najpotężniejsze, wzmacniając u użytkownika kontakt z Mocą oraz wytwarzając silniejszą klingę. Mówi się, że kryształ ten może być wykorzystany jedynie przez użytkowników Ciemnej Strony Mocy.

Kilka lat po Wojnie Domowej Jedi, kobieta imieniem Sakarie oferowała taki kryształ Wygnanej Jedi w zamian za wizę portową. Jeśli wierzyć jej słowom, należał on do Jedi walczącego w Wojach Bestii na Onderonie.

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy informacje mówiące, że kryształ ten jest użyteczny tylko dla podążających Ciemną Stroną są pełnym przekłamań mitem, czy sugestią, że wielu Jedi z początków Zakonu nie stosowało się do klasycznego podziału Mocy.

Równie ciekawym aspektem do rozważenia jest kwestia znoszenia się ograniczeń narzucanych tak przez Qixoni jak i przez kryształ Solari, teorie te nie zostały jednak nigdy potwierdzone.