Retromiecz

Selkath z retromieczem, autor nieznany.Retromiecze (ang. retrosaber), młodsze od klasycznych mieczy świetlnych, powstały jako wynik tęsknoty i sentymentu niektórych Jedi do archaicznych mieczy świetlnych. Są one wszakże funkcjonalnymi replikami tej dawnej broni, wzbogaconymi i poprawionymi o nowe, lepsze części.

Choć większość Jedi nie miała innego niż nostalgia powodu, by interesować się technologią kryjącą się za protomieczami, Rzemieślnicy Jedi spędzali lata badając tę zapomnianą już technologię i próbując przekuć jej wady na zalety. Co najmniej jeden Mistrz Jedi twierdził, że odnalazł sposób, by zrekonstruować owe charakterystyczne, zewnętrzne baterie z użyciem współczesnej mu technologii, tworząc ulepszoną wersję protomiecza, która korzystałaby z nowinek technicznych. Dzięki temu, mimo zachowania wyglądu dawnych broni, retromiecz nie tylko wytwarzałby klingę równie silną co standardowa broń, ale też posiadał by pewne viagra właściwości, na których Rzemieślnikom tak bardzo zależało.

Budowa takiej broni nie różni się aż tak bardzo od budowy standardowej rękojeści, jeśli tylko pominąć fakt, że należy podłączyć ją do zewnętrznej baterii zasilającej. Bateria taka, stworzona z nowoczesnych części pozwala na czasowe zwiększenie przepływu energii w świetlnej klindze, czyniąc ją niezwykle silną i niebezpieczną. Można stosować ten zabieg jedynie przez chwilę, gdyż dłuższe funkcjonowanie w tym trybie powoduje przepalenie się obwodów.