Rzemieślnik Jedi

W Zakonie Jedi, przez lata formowały się wszelkiego rodzaju profesje i specjalizacje, zależnie od swoich preferencji i upodobań poszczególnych jednostek. Wielu decydowało się na ścieżki wojowników, dyplomatów, czy zgłębiających tajniki Mocy eremitów. Niewiele było jednak specjalizacji tak rzadkich i niespotykanych jak ta Rzemieślnika Jedi (ang. Jedi Artisan).

Podążający tą drogą artyści skupiają się przede wszystkim na kreatywnym i stwórczym aspekcie Mocy. Istotne staje się jedność pomiędzy przedmiotem stworzonym a jego stwórcą, akt napełnienia Mocą martwego obiektu.

Rzemieślnik Jedi już od chwili gdy osiąga status padawana pracuje nad zbudowaniem swego miecza świetlnego. Choć jego prace mogą pochłaniać całe lata, efekt jego wysiłku zawsze jest zachwycający – Rzemieślnicy znani są z tego, że każde ich dzieło odznacza się przednią jakością, jest eleganckie i perfekcyjnie wykonane.

W ciągu całego swego życia zdarza im się stworzyć około pół tuzina niezwykłych przedmiotów – nie zawsze mieczy, do których starają się nie przywiązywać, zgodnie z myślą przewodnią Zakonu. Niemal lekką ręką rozstają się z przedmiotami, którym poświęcili czasem miesiące, a nawet lata. Część z nich wręczają swoim współbraciom (za zgodą obecnej Rady Jedi), część trafia do Archiwów Zakonu. Tylko jeden przedmiot pozostawiają sobie.

Jednym z bardziej znanych Rzemieślników był duros Felanil Baaks. Przypisuje mu się stworzenie wielu wspaniałych mieczy z rękojeściami wykonanymi z kryształu, drewna czy kamienia. Za jego największą dumę uważa się jednak mieczy który wręczył Mace’owi Windu – miecz ten posiadał płynną macierz zawieszoną w cylindrze grawitacyjnym.