Serce Obrońcy

Serce Obrońcy, grafika pochodzi z gdy Knights of the Old RepublicSerce Obrońcy (ang. Heart of the Guardian) to – obok Opończy Mocy – jeden z dwóch legendarnych kryształów do mieczy świetlnych, odkryty przez Rodianina Suvama Tana, na księżycu Yavin 4 niemal cztery tysiące lat przed bitwą o Yavin.

Artefakt ten jest przepięknie oszlifowanym kamieniem o nieznanej budowie. Choć Suvam Tan przeprowadzał badania próbując określić dokładny typ minerału, ich wyniki były niejednoznaczne. Chwilami powątpiewał on w to, czy Serce Obrońcy powstało w sposób naturalny. Wedle jego zapewnień, bywały chwile gdy podejrzewał, że kryształ ten może być w istocie żywy (choć nigdy nie określił, co przez to rozumie). Powiada się, że Rodianin sprzedał ten kryształ Darthowi Revanowi w przededniach jego pojedynku z Darthem Malakiem na Gwiezdnej Kuźni, nie zostało to jednak potwierdzone.

Choć pochodzenie tego kryształu ginie w mrokach dziejów, można podejrzewać, że należał niegdyś do potężnego wojownika Jedi z czasów Wielkiej Wojny Hiperprzestrzennej. Jest to legendarny artefakt, o którym mówi się, że był kluczowy dla powstania Jedi. Wedle legendy Zakonu ma on pojawić się w krytycznym dla Galaktyki momencie, umożliwiając jej ocalenie. W opozycji do tego podania, znajduje się przypowieść Sithów, wierzących, że kryształ ten jest ich dziedzictwem i pomoże im w objęciu władzy.

Pewnym jest jednak, że generowana przez ten kryształ klinga jest niespotykanego odcienia pomarańczy i niezwykłej przejrzystości. Co więcej, wszystkie znane kryształy do mieczy rezonują, gdy znajdą się w bliskiej odległości od tego artefaktu, co zmienia (częstokroć wzmacnia) ich właściwości.