Kryształ Solari

Kryształ Solari jest jednym z ciekawszych kryształów do mieczy świetlnych. Jest też jednym z najrzadszych. Ten lśniący złotawą barwą, częstokroć zdobiony fantazyjnymi szlifami fasetowymi klejnot poza nadawaniem klindze broni ciepłego, żółtopomarańczowego odcienia zwiększa też jej szerokość, ułatwiając odbijanie blasterowych strzałów.
Powiada się, że miecz posiadający Solari dzierżyć mogli tylko prawdziwie oddani Jasnej Stronie Mocy wojownicy i że sam kryształ napełniał ich ogromną wolą walki przeciw służącym Ciemnej Stronie. Kiedy Solari zostanie skażony emanującymi poprzez Moc złością lub nienawiścią użytkownika, blokuje przepływ wiązki energetycznej w obwodach broni, uniemożliwiając tym samym mechanizmom miecza świetlnego wytworzenie klingi. Krążą słuchy, że legendarne, potężne kryształy takie jak Serce Obrońcy czy Opończa Mocy są w stanie wymusić na Solari prawidłowe funkcjonowanie – bez względu na to, po której Stronie Mocy znajduje się wojownik.

Najbardziej znany egzemplarz Solari był równocześnie jednym z najstarszych i najbardziej cenionych skarbów Zakonu Jedi czasów Wielkiej Wojny Sithów. Rzadki, niemalże legendarny kryształ znalazł się w posiadaniu Shaeli Nuur w czasach Wielkich Łowów. Otrzymała go od Mistrza Jedi Ooda Bnara wierzącego, że jest ona wystarczająco oddana Jasnej Stronie Mocy.

Bnar pomylił się jednak – w czasie misji na Korriban, Shaela, pchnięta rozpaczą i chęcią zemsty za śmierć ukochanego – Durona Qel-Dromy, przeszła na Ciemna Stronę i poległa w walce z Terentatekami, nie mając możliwości posługiwania się swoim mieczem świetlnym. Na długi czas słuch o niej i Solari zaginął. Dopiero po niemalże czterdziestu latach kryształ ten zabrał z jej miecza Revan szukający w świątyni Nagi Sadowa kolejnej Gwiezdnej Mapy.