Trispzest

Trispzest jest rzadko spotykaną i niezwykle agresywną formą podniebnej walki na miecze świetlne, stworzoną przez Majestrix planety Skye, uczennicę Dartha Vadera – Kharys.

Etymologia nazwy tego rzadkiego stylu jest wyjątkowo ciekawa, gdyż słowo trispzest pochodzi z języka s’kytryjskiego i oznacza „kołatanie serca”. Łączy on podstawowe założenia wariantu Juyo Formy VII oraz techniki powietrznych pojedynków S’kytri i skupia się głównie na optymalnym wykorzystaniu przewagi, jaką daje wojownikowi umiejętność latania. Wariant ten jest wyjątkowo zaciekły, składają się na niego przede wszystkim szybkie ataki z niespodziewanych stron pod trudnym do zablokowania kątem.
Twórczyni tego stylu bardzo duży nacisk kładła na zastosowanie manewru sai cha (dekapitacja) podczas starć z naziemnym przeciwnikiem, co idealnie odzwierciedlało fakt, że chodzący nie byli na Skye szczególnie lubiani.

Jedynymi znanymi użytkownikami trispzestu byli: Boltruniański Mroczny Jedi – Maw – oraz Zuliriańska Mistrzyni Miecza – Nazish, dlatego też bardzo niewiele wiadomo o tej formie. Powodem tego jest też z pewnością fakt, że by trispzest był wojownikowi jakkolwiek przydatny, musi on być w stanie latać – czy to dzięki rasowym uzdolnieniem, czy poprzez bezbłędną znajomość technik lewitacji – co w znacznym stopniu zawęża grono zainteresowanych nauczeniem się go.

Dyskusyjna jest kwestia włączenia trispzestu do Formy VII, gdyż jego powstanie sugeruje liczne wypaczenia w założeniach Juyo. Darth Vader nigdy nie był mistrzem Formy VII a więc i jego uczennica miała niewielkie szanse poznać założenia tego trudnego stylu.