Zmodyfikowany droid sparingowy serii ASP-19

Droid sparringowy typu ASP-19 (ang. Asp Lightsaber Training Droid) to specjalnie zmodyfikowany model klasycznego droida ASP wykorzystywanego głównie do ciężkich prac fizycznych. Od swych częściej spotykanych braci, ASP-19 różnią się możliwością dzierżenia broni białej (mieczy świetlnych, w przypadku zmodyfikowanego droida sparingowego).

Oddział takich droidów, stworzonych na specjalne zamówienie, był w posiadaniu Dartha Vadera. Lord Sithów trzymał je w swej fortecy na Coruscant, ku zaniepokojeniu służby, która szybko nadała droidom przydomek „zabójców”. Użyto serii ASP, gdyż posiadała siermiężnie wykonany, łatwy do naprawienia szkielet, który był właściwie jedynym elementem zachowanym ze standardowych ASP-19. Większość głównych części została wytworzona ze wzmocnionych stopów, bardziej odpornych na ciosy mieczy świetlnych, dodano również ulepszone sensory optyczne ze specjalnymi złączem interfejsu, pozwalającym na szybsze przetwarzanie danych wizualnych, a więc i szybsze reakcje zaawansowanych serwomotorów. Zgodnie z życzeniem Sitha, droidy sparingowe wyposażono w mózg AA-1 Verbobrain. Używany zazwyczaj w droidach protokolarnych serii 3PO mózg ten miast mieścić w sobie miliony języków i dialektów, posiadał bardzo rozbudowaną bazę informacji o stylach walki. Plotki głoszą, że niektóre z droidów posiadały specjalny program sparingowy wydobyty z holokronu Jedi, zawierający techniki opracowane przez samego Mistrza Vo’rena Faalo.

Wszystkie jednostki były programowane w zamku Vadera na podstawie zabezpieczonego pliku z danymi na temat technik walki. Informacje te były regularnie uaktualniane, co pozwalało na ulepszanie nowych droidów na podstawie doświadczeń poprzednich modeli.

Choć te zmodyfikowane ASP-19 posiadały ograniczenie, uniemożliwiające im atakowanie istot żywych, nieuzbrojonych w miecz świetlny, i tak uważało się je za zbyt duże zagrożenie i nie wypuszczało poza obszar areny treningowej.

Ponieważ na cały oddział tych droidów przypadał tylko jeden, stworzony przez Dartha Vadera miecz świetlny, Lord Sithów mógł prowadzić sparing tylko z jednym ASP-19 na raz, co nie stanowiło dla niego właściwie żadnego wyzwania.

Podobnych droidów, uzbrojonych w treningowe miecze świetlne, używali Jedi z Praxeum Luke’a Skywalkera, niewiele jednak wiadomo o ich oprogramowaniu i wprowadzonych modyfikacjach.